ZATRZYMANIE – co musisz wiedzieć?
Opublikowano: 21.02.2024
Zatrzymanie to z pewnością jedno z bardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Czy zatrzymanie zawsze prowadzi do tymczasowego aresztowania? Czy masz prawo do kontaktu z adwokatem na tym etapie postępowania?
Zatrzymanie jest środkiem niezwykle dolegliwym, z uwagi na fakt, iż osoba zatrzymana zostaje pozbawiona wolności i pozostaje do dyspozycji organów ścigania, które to decydują o miejscu przebywania zatrzymanego. Do zatrzymania może dojść w najmniej spodziewanych okolicznościach – doświadczenie podpowiada nam, że coraz częściej dochodzi do niego w miejscu pracy osoby zatrzymywanej w obecności pozostałych współpracowników. Osoba zatrzymana przez funkcjonariuszy Policji zostaje doprowadzona i przekazana do dyspozycji właściwych organów celem przeprowadzenia czynności przesłuchania. Kolejne 72 godziny będą kluczowe i przesądzą o dalszych losach osoby zatrzymanej. Zatrzymanie nie zawsze jednak prowadzi do tymczasowego aresztowania, jednak w praktyce często jest jego następstwem.
Kiedy może dojść do zatrzymania?
Zatrzymanie można zastosować jedynie w stosunku do osoby, do której istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa:
- ucieczki;
- ukrycia się;
- zatarcia śladów przestępstwa,
bądź nie można ustalić tożsamości tejże osoby lub:
- istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi;
- istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi – użycie niebezpiecznego przedmiotu przez sprawcę wiąże się z tym, że Policja jest obowiązana do dokonania zatrzymania, a nie jedynie uprawiona.
Czy organy ścigania obowiązane są każdorazowo dokonywać zatrzymania osób, wobec których istnieje przypuszczenie popełnienia przestępstwa? Oczywiście, że nie – często zatrzymanie stosowane jest w stosunku do osób, które nie stawiły się na wyznaczony termin przesłuchania. Czy fakt, że stawisz się dobrowolnie na wskazany termin przesłuchania gwarantuje Ci, że nie zostaną zastosowane w stosunku co do Twojej osoby izolacyjne środki zapobiegawcze jak tymczasowe aresztowania? Oczywiście, że nie, dlatego Twoje prawo do kontaktu z adwokatem jest pierwszym, z którego powinieneś skorzystać.
Jakie są prawa osoby zatrzymanej?
– KONTAKT Z ADWOKATEM –
Zatrzymanie wywołuje wiele emocji, jednak składanie wyjaśnień w stanie silnego wzburzenia nie zawsze jest dobrym wyjściem. Niezwłocznie po zatrzymaniu przysługuje Ci uprawnienie do kontaktu z adwokatem – skorzystaj z niego. Adwokat ustali linie obrony w Twojej sprawie, a co najważniejsze – zacznie działać w Twoim interesie i będzie dla Ciebie wsparciem podczas przesłuchania.
Z naszej praktyki wynika, iż często uprawienie to realizowane jest przez umożliwienie osobie zatrzymanej wskazania numeru telefonu do adwokata, który zostaje powiadomiony telefonicznie o czynnościach zatrzymania. Jeśli nie masz konkretnego adwokata, któremu chcesz powierzyć swoją sprawę może to zrobić Twoja rodzina – to ona może skontaktować się z prawnikiem i poinformować go o Twojej sytuacji.
– ODMOWA SKŁADANIA WYJAŚNIEŃ –
Osoba zatrzymania nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Również w trakcie czynności zatrzymania, zatrzymany nie ma obowiązki składać jakichkolwiek oświadczeń w związku z jego zatrzymaniem. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w trakcie przesłuchania warto składać wyjaśnienia, czy korzystać z prawa do odmowy ich złożenia – jedno jest jednak pewne, zaczekaj z ich złożeniem do czasu konsultacji z obrońcą.
– ODPIS PROTOKOŁU ZATRZYMANIA –
Prawo do otrzymania odpisu protokołu zatrzymania jest o tyle istotny, iż w jego treści wskazywana jest godzina w jakiej doszło do zatrzymania i od niej liczony jest czas zatrzymania, tj. 48 godzin, po których to zatrzymany winien zostać zwolniony, o ile organy ścigania nie wystosują do Sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Skąd więc pojawiają się często wspominane 72 godziny? Jeśli w ciągu 48 godzin od zatrzymania zostanie wystosowany wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji w tym zakresie. 72 godziny są więc maksymalnym czasem, w którym zatrzymany może być pozbawiony wolności.
[PORADNIK] – co robić krok po kroku, jeśli dojdzie do zatrzymania:
- Zbadaj, czy w protokole zatrzymania została wskazana właściwa godzina zatrzymania.
- Skontaktuj się ze swoim adwokatem – jeśli nie posiadasz przy sobie numeru do żadnego prawnika, skorzystaj z uprawienia do poinformowania o zatrzymaniu swojej rodziny, aby to ona zapewniła Ci udział adwokata w postępowaniu.
- Skorzystaj ze swojego prawy do odmowy składania wyjaśnień do czasu konsultacji z prawnikiem.
- Jeśli nie władasz wystarczająco językiem polskim – zażądaj udziału tłumacza.
- Jeśli w ciągu 48 godzin organy ścigania nie wystosowały do Sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, masz prawo do natychmiastowego zwolnienia.
- Skorzystaj ze swojego prawa do wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie w terminie 7 dni od dnia zatrzymania. W zażaleniu możesz domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania.
#zatrzymanie #prawo karne #adwokat #pomoc prawna #kancelariasg #katowice